رسانه ها توافق عربستان عربستان، اخبار اقتصادی و بازرگانی

رسانه ها: توافق عربستان عربستان، اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی گمانه‌زني‌ها براي پست جديد قاليباف

یک نفر است که در این روزها و ماه های پساانتخاباتی، همگان بیش از هرکسی مشتاق اند اخباری راجع به آینده سیاسی- کاری اش بشنوند. او کسی نیست جز «محمد باقر قالیباف»،

گمانه‌زني‌ها براي پست جديد قاليباف

گمانه زني ها براي پست جديد قاليباف

عبارات مهم : ایران

یک نفر است که در این روزها و ماه های پساانتخاباتی، همگان بیش از هرکسی مشتاق اند اخباری راجع به آینده سیاسی- کاری اش بشنوند. او کسی نیست جز «محمد باقر قالیباف»، فرمانده اسبق نیروی انتظامی که ١٢ سال است بر کرسی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران تکیه زده. او که رفتنش از شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران قطعی هست، این روزها هرجا می رود یا هر دیداری دارد، محتمل است که به آینده کاری او ربطی پیدا کند.

گمانه‌زني‌ها براي پست جديد قاليباف

تازه ترین گمانه زنی راجع به آینده شغلی او را تصویر های منتشرشده در روز گذشته رقم زد. شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران خندان به دیدار «علی محمد نوریان»، سرپرست فعلی دانشگاه آزاد، رفته هست، درحالی که محسن هاشمی هم او را همراهی می کند یا حداقل در این میزبانی یا دورهمی حضور داشته هست. محسن هاشمی همان کسی است که بعضی به شدت مشتاق هستند او را به جای قالیباف در کسوت شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران ببینند.

هاشمی در حالی در کنار شهردار فعلی در یک قاب قرار گرفته است که دانشگاه آزاد این روزها در حال «هاشمی زدایی» هست. مدیر سابق دانشگاه آزاد که نزدیک به هاشمی رفسنجانی بود، برکنار شده است هست. یاسر هاشمی هم به تازگی از دبيرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد کنار گذاشته شده است و این روند هاشمی زدایی در نهادها و زیرمجموعه های دانشگاه آزاد به خاص رسانه های مرتبط، به سرعت در حال انجام هست. حضور این دو نفر در تصویر های منتشرشده در کنار هم و در دانشگاه آزاد می تواند سازنده روایتی باشد که لزوما رابطه علت و معلولی در آن جریان ندارد. روایتی با این مضمون که «قالیباف ممکن است مدیر میراث پدری محسن هاشمی شود و در عوض صندلی شهرداری به محسن هاشمی سپرده شود».

یک نفر است که در این روزها و ماه های پساانتخاباتی، همگان بیش از هرکسی مشتاق اند اخباری راجع به آینده سیاسی- کاری اش بشنوند. او کسی نیست جز «محمد باقر قالیباف»،

آینده قالیباف می تواند جور دیگری هم رقم بخورد؛ بعضی سرگذشت و آینده او را به همتای نظامی اش محسن رضایی تشبیه می کنند و پیوند می زنند. رضایی هم بعد از سه دوره ناکامی به سپاه بازگشت، لباس نظامی بر تن کرد و در دانشگاه امام حسین مشغول تدریس شد. اگرچه هم وقت دبیری و عضويت مجمع تشخیص مصحلت نظام را هم ادامه می دهد. شاید جهت قالیباف هم چنین سرانجامی قابل تصور باشد، اینکه به عضویت مجمع تشخیص مصحلت نظام در آید؛ ولی در کنار این عضویت او به یک سمت رسمی و مدیریتی هم نیاز دارد، شاید به سیاق رضایی به گذشته اش بازگشت کند. در این صورت این شانس یا حق گزینش را دارد که رنگ لباسش را خودش گزینش کند. لباس سبز تیره اش را به تن کند و به یکی از قرارگاه های سپاه بازگردد یا در دانشگاه امام حسین همکار رضایی شود یا رنگ سبز روشن تر را گزینش کند و در دانشگاه پلیس تدریس کند یا اصلا سفید را گزینش کند و به پرواز درآید.

شایعه راجع به اینکه قالیباف بعد از شهرداری کجا می رود، زیاد هست؛ زیاد آنها هم تکذیب می شود. در روزهای گذشته اخباری به گوش رسید که گویا شهردار مشهدی پایتخت کشور عزیزمان ایران یکی از گزینه های آیت الله رئیسی جهت اضافه شدن به تیم جدی مدیریتی تولیت آستان قدس هست. آن چنان که شنیده ها حکایت از این داشت که محمدباقر قالیباف دیداری با حجت الاسلام رئیسی داشته و گویا در این دیدار عنوان قائم مقامی او در تولیت آستان قدس پیشنهاد شده است هست.

چند وقت قبل هم خبری در اینترنت ردوبدل شد مبنی بر اینکه شهرداری اهواز مقصد بعدی محمدباقر قالیباف هست؛ ولی مهدی ذاکری، مشاور شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با کلوب «خبرنگاران جوان» این خبر را تکذیب کرده بود. مشاوران قالیباف و نزدیکانش یا واقعا هنوز اطلاعی از آینده کاری مدیر خود ندارند یا در صورت اطلاع، تمایلی به افشای آن ندارند. حسین قربان زاده، مشاور شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران و سردبیر همشهری، دو هفته پیش به «شرق» گفته بود: «من حدسم این است که ایشان امورات مختلفی دارند که به آن خواهند پرداخت. کارهای جهادی و پیگیری امور مناطق محروم. در حوزه ساخت وساز این مناطق، حوزه سلامت و… خارج از فضای دولتی و شهرداری فعال می شوند. فراخوان هایی از قبل بوده و افراد دلسوزی بدون هیچ چشمداشتی جهت کمک آمده اند و کارهای مختلفی انجام داده اند؛ ولی این را که دقیقا کجا خواهند رفت، باید از خود ایشان بپرسید».

گمانه‌زني‌ها براي پست جديد قاليباف

بعضی گمانه زنی ها و اخبار تأییدنشده هم حاکی از این بودند که او احتمالا به ریاست ستاد فرمان اجرائی امام منصوب خواهد شد. بعضی هم در این میان از بنیاد مستضعفان سخن گفته اند. گمانه رفتن او به بنیاد مستضعفان البته سال ٩٢ قوت بیشتری گرفته بود. همان وقت بعضی دیگر هم می گفتند بهتر است او فعالیت های خود در دانشگاه را جدی تر پیگیری کند. آن وقت حتی شایعه شده است بود که ممکن است قالیباف به جای ضرغامی بر مسند ریاست صداوسیما بنشیند. به نظر می رسد قالیباف در سال٩٢ با اوضاع به مراتب بهتری به نسبت امروز روبه رو بود. احتمال نشستن بر صندلی ریاست صداوسیما کجا و شهرداری اهواز کجا؟

سال٩٢، هنگامی که قالیباف در ٥٢سالگی بعد از هشت سال تلاش و کادر سازی و فعالیت مداوم ستادهایش، نتوانست منتخب ملت شود، صحبت از این شده است بود که آیا آخر کار سیاسی فرمانده سابق سپاه و پلیس و شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران فرارسیده است؟ نرسیده بود. حالا بعد از سه دوره شکست شاید قطعی تر بتوان از احتمال این آخر سخن گفت. محمد عطریانفر به تازگی راجع به او گفته است: «برادرمان آقای قالیباف واقعا یک شخصیت سیاسی نیست. یک سیاست مرد و سیاست مدار نیست. آیا نیست؟ به علت همین عملکرد توهم آمیز و پر از خطا، آدم به این واقعیت تلخ می رسد که این بنده خدا در قضیه انتخابات بازی خورده. بالاخره هنگامی که کسی دو بار در یک مسابقه و آزمون سیاسی شکست می خورد، پیامش این است که ظرفیت رأی او همین قدر و حداکثر پنج میلیون هست. به چه علت خود را دوباره به افکار عمومی ارائه می کنی که مجددا دچار آسیب شوی؟ این حداقل نخستین خبط سیاسی آقای قالیباف است».

یک نفر است که در این روزها و ماه های پساانتخاباتی، همگان بیش از هرکسی مشتاق اند اخباری راجع به آینده سیاسی- کاری اش بشنوند. او کسی نیست جز «محمد باقر قالیباف»،

پرویز کاظمی، وزیر رفاه دولت نهم، پیش از انتخابات شورای شهر، آخر عمر سیاسی قالیباف را آینده نگری کرده و گفته بود: «آقای قالیباف در مناظره ها به واسطه حرف هایی که مطرح کرد نشان داد بسیار به قدرت علاقه مند هست. حتی علاقه مندی وافر او به قدرت موجب موضع گیری های بسیار اشتباهش شد. طبق خبرهای رسیده گروهی شورای شهر پنجم را در اختیار می گیرند که متفاوت از گروه قبلی هستند. ٣٠ بر هیچی که در انتخابات مجلس اتفاق افتاد به نظرم امروز نیز ٢١ بر هیچ اصلاح طلبان پیروز انتخابات شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران می شوند؛ بنابراین آقای قالیباف در کنار افت پایگاه اجتماعی اش، جایگاه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران را هم از دست خواهد داد. در مجموع دوره سیاسی آقای قالیباف به آخر رسید».

قالیباف خیلی اهل گوش دادن به توصیه های مشاورانش نیست، اگر بود الان شاید مدیر جمهوری بود. سال ٩٢، بعد از انتخابات، یکی از مشاورانش گفته بود قالیباف باید از کار اجرا بیرون بیاید، برود گفتمان سازی کند و وقتش را صرف بررسی چرایی ناکامی اش بکند. آینده امروزش نشان می دهد نرفت و نکرد. شاید در آینده نیز چنین نکند.

گمانه‌زني‌ها براي پست جديد قاليباف

اخبار سیاسی – شرق

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | شهردار | قالیباف | دانشگاه | شهرداری | محسن هاشمی | هاشمی رفسنجانی | محمدباقر قالیباف

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs