رسانه ها توافق عربستان عربستان، اخبار اقتصادی و بازرگانی

رسانه ها: توافق عربستان عربستان، اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار پزشکی تاثیر میوه و سبزیجات رنگی در مبارزه با سرطان روده

محققان با انجام یک پژوهش تازه به فواید سیب‌زمینی بنفش در درمان سرطان روده بزرگ پی بردند. 

تاثیر میوه و سبزیجات رنگی در مبارزه با سرطان روده

تاثیر میوه و سبزیجات رنگی در مبارزه با سرطان روده

عبارات مهم : تغذیه

محققان با انجام یک پژوهش تازه به فواید سیب زمینی بنفش در درمان سرطان روده بزرگ پی بردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال نیوز تودی، آنها دریافتند که زیاد کردن مصرف سیب زمینی بنفش و دیگر میوه ها و سبزیجات رنگی می تواند خطر مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ و بسیاری از بیماری های دیگر را کم کردن دهد.

تاثیر میوه و سبزیجات رنگی در مبارزه با سرطان روده

در پژوهشی که این محققان بر روی خوک ها انجام دادند، مشخص شد که “یک رژیم غذایی مکمل با کالری بالا” (HCD) با سیب زمینی بنفش منجر به کم کردن سطح “اینترلوکین 6 ” (IL-6) می شود که یک پروتئین التهابی است و مطالعات نشان می دهد می تواند احتمال مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ را زیاد کردن دهد.

“جیرام کی.پی وانامالا”، استاد علوم غذایی در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و همکارانش می گوید: نتیجه های به دست آمده از پژوهش آنها مهر تاییدی است بر تحقیقات قبلی که نشان می دهد رژیم های غذایی مبتنی بر گیاه با کم کردن خطر مبتلا شدن به سرطان روده ارتباط دارند.

محققان با انجام یک پژوهش تازه به فواید سیب‌زمینی بنفش در درمان سرطان روده بزرگ پی بردند. 

با توجه به آمار به دست آمده از انجمن سرطان آمریکا، در سال جدید95 هزار و 520 مورد تازه سرطان روده بزرگ در ایالات متحده تشخیص داده شده است است.

اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، احتمال زنده ماندن 5 سال زیاد بیماران تا 92 درصد است.

اما در مورد بیمارانی که سرطان آنها متاستاز شده است و به سایر نقاط بدن گسترش یافته، احتمال زنده ماندن 5 سال بیشتر، در حدود 11 درصد است.

تاثیر میوه و سبزیجات رنگی در مبارزه با سرطان روده

مطالعات نشان داده اند که تغییرات رژیم غذایی مانند کم کردن مصرف گوشت و زیاد کردن مصرف غلات، میوه ها و سبزیجات می تواند به کم کردن خطر مبتلا شدن به سرطان روده کمک کند.

پروفسور “وانامالا” و تیمش بر این یافته ها تاکید دارند که چگونه میوه ها و سبزیجات رنگی ممکن است به اصلاح سلامت روده بزرگ کمک کنند.

محققان با انجام یک پژوهش تازه به فواید سیب‌زمینی بنفش در درمان سرطان روده بزرگ پی بردند. 

محققان با انجام نوعی آزمایش بر روی خوک ها به این نتیجه های دست یافتند.

آنها خوک ها را به مدت 13 هفته با سه رژیم غذایی متفاوت تغذیه کردند که مشمول بر رژیم غذایی پر کالری، رژیم غذایی پر کالری به همراه سیب زمینی بنفش (خام یا پخته شده) و رژیم غذایی معمولی و کنترل شده است بود.

تاثیر میوه و سبزیجات رنگی در مبارزه با سرطان روده

سیب زمینی بنفش همانند بسیاری از میوه ها و سبزیجات رنگی، حاوی مواد مغذی سودمندتری نسبت به همتایان سفید خود است.

با وجود اینکه سیب زمینی معمولی سرشار از اسیدهای فنولی و آنتوسیانین ها هست، ولی سیب زمینی بنفش دارای میزان بیشتری از ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدان است.

پس از گذشت 13 هفته از این رژیم غذایی، تیم تحقیقاتی به منظور بررسی چگونگی تاثیر هر رژیم غذایی بر روی بیان ژن و سطوح نشانگرهای ضد التهابی به بررسی بافت روده بزرگ خوک ها پرداختند.

تجزیه و تحلیل ها نشان داد که در مقایسه با خوک های تغذیه شده است با رژیم غذایی کنترل شده است که در آن سیب زمینی بنفش وجود داشت، در خوک هایی که تنها با HCD تغذیه شده است بودند، زیاد کردن سطح IL-6 مشاهده می شد که این امر می تواند خطر مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ و سایر امراض را زیاد کردن دهد.

این در حالی بود که زیاد کردن میزان IL-6 در خوک هایی که با سیب زمینی بنفش تغذیه شده است بودند، کمتر بود.

محققان این پژوهش اظهار کردند: “شیوع بیماری های التهابی مزمن در سراسر دنیا زیاد کردن یافته، بنابراین ایجاد مداخلات غذایی یا راهبردهای ایمن، موثر و مقرون به صرفه جهت پیشگیری از مبتلا شدن به این امراض مهم است.”

محققان اخیرا یافته های خود را در مجله Nutritional Biochemistry منتشر کرده اند.

واژه های کلیدی: تغذیه | محققان | سبزیجات | مبتلا شدن | سیب زمینی | رژیم غذایی | سرطان روده | ضد التهابی | رژیم غذایی | سرطان روده بزرگ | مبارزه با سرطان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs